Reklama

12 potravín, ktoré môžete zjesť aj PO ZÁRUKE: Číslo 6 všetci vyhadzujeme!

Uprataná chladnička nezapácha.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Medzi potravinami existuje množstvo produktov, ktoré pokojne môžete bez strachu či pochybností konzumovať ešte dlho po dátume spotreby. Prekročenie dátumu minimálnej trvanlivosti sa nepodpíše na ich kvalite, chuti ani vôni. Rozhodne sa netreba báť žiadnych zdravotných komplikácií. Viete, ktoré potraviny to sú?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na Slovensko mieri nový reťazec s extrémne lacnými potravinami
    Zdroj: mh

    Cereálie nestrácajú na kvalite ani po vypršaní záruky. Keď nie sú otvorené, môžete ich konzumovať pokojne ešte šesť až osem mesiacov po dátume spotreby.  Po otvorení zostávajú vhodné na konzumáciu ešte päť až šesť mesiacov.

    Zdroj: Shutterstock

    O cukor sa báť nemusíte. Stačí ho uskladniť v sklenenej nádobe na suchom mieste a vydrží vám celé roky. Jediné, čo cukru prekáža, je vlhkosť. Umiestnite ho preto na suché miesto a pokojne používajte, ako dlho chcete. Zvlhnúť môže pri nevhodnom skladovaní aj soľ. Rovnako vie časom aj skamenieť.  

    Zdroj: Shutterstock

    Zdroj: Shutterstock

    3. Cestoviny

    Ďalšou z potravín, ktoré prakticky nepodliehajú skaze, sú cestoviny či špagety. Skladujte ich v hermeticky uzavretom obale a nemusíte mať najmenšie obavy uvariť ich aj po niekoľkých rokoch. 

    Zdroj: Shutterstock

    4. Sušené ovocie

    Sušené ovocie neobsahuje takmer žiadnu vodu. Má však v sebe  veľa cukru. Práve ten ovocie zakonzervuje na niekoľko mesiacov. Sušené ovocie skladujte vo vzduchotesných plastových alebo sklenených nádobách.  

    Zdroj: Laura Witteková

    5. Med

    Uskladnený v suchom a tmavom prostredí môže vydržať roky. Rovnako ako v prípade sušeného ovocia aj tu platí, že vysoký obsah cukru napomáha túto surovinu konzervovať. Chutí vynikajúco aj po niekoľkých rokoch. V tekutom stave vydrží len nejaký čas a potom skryštalizuje (scukornatie). 

    Zdroj: Shutterstock

    6. Vajcia

    Vajíčka po uplynutí dátumu spotreby uvedenom na balení nevyhadzujte. Platí, že vajcia môžete bez obavy o svoje zdravie konzumovať tri až päť týždňov od ich zakúpenia. Vajíčka vydržia aj po uvarení. Ak dáte uvarené vajíčko do chladničky, bude vhodné na konzumáciu ešte týždeň. 

    Zdroj: Shutterstock

    Pri tvrdom alkohole sa skutočne ponáhľať nemusíte. Popíjajte ho pomalým tempom, má skutočne dlhú životnosť. Uskladnený na tmavom a chladnom mieste nezmení svoju chuť ani po rokoch. 

    Zdroj: Shutterstock

    Našli ste v špajzi roky zabudnutý balíček ryže? Smelo ju uvarte! Bude stále rovnako dobrá ako v deň, keď ste ju priniesli z obchodu. Dokonca jej neprekáža ani to, ak je už balíček otvorený. 

    Zdroj: Shutterstock

    Ocot je v domácnosti skvelý pomocník. Okrem konzumácie ho mnohí používajú aj ako prostriedok na čistenie. Na obe využitia je vhodný aj po uplynutí dátumu spotreby. Kvalita aj účinky zostávajú.  

    Zdroj: Shutterstock

    10. Mlieko

    Je mlieko po záruke bezpečné? Áno, ale nie každé. Závisí to od toho, koľko tuku obsahuje. Mlieko bez obsahu tuku vydrží sedem až desať dní. Plnotučné však môžete pokojne vypiť aj päť až desať dní po dátume spotreby. Samozrejme, ak mlieko zmení farbu, divne zapácha a sú v ňom hrudky, je to jasný signál, že by ste ho už piť určite nemali. 

    Zdroj: Shutterstock

    Ďalšími výrobkami, ktoré môžete mať na poličke uložené dlhé mesiace, sú kečup a horčica. Originálne neotvorené nádoby s kečupom vám takto vydržia až šesť mesiacov po dátume spotreby. Horčica je na tom ešte lepšie. Neotvorené balenie vám vydrží až rok po dátume spotreby. 

    Zdroj: Shutterstock

    15. Fazuľa

    Zoznam ukončuje fazuľa. Toto vás možno trochu prekvapí, no sušená fazuľa je vhodná a bezpečná na konzumáciu aj po tridsiatich rokoch. 

    Zdroj: pluska.sk