objednať časopis
všetky kategórie

Konzumácia kávy je bezpečná a najväčšie zdravotné benefity sa dosiahujú dokonca pri troch až štyroch šálkach denne. Ani káva bez kofeínu nie je na zahodenie.

Ten, kto by sa mal vyhýbať káve, sú tehotné ženy, uvádza portál Zdravie.„Kofeín má niekoľko charakteristík potenciálne návykových drog; sú známe abstinenčné príznaky po náhlom ukončení dlhšieho obdobia užívania (bolesť hlavy, únava, úzkosť, podráždenosť, depresívna nálada, ťažkosti so sústredením). Kofeín však neohrozuje fyzické, sociálne alebo ekonomické zdravie tak, ako návykové drogy,“ vysvetľuje lekár Internej kliniky nemocnice v Košiciach MUDr. Pavol Fülöp.

Káva má veľa benefitov.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

Zatiaľ čo mnohé z výhod kávy pravdepodobne vyplývajú z jej obsahu kofeínu, zdá sa, že aj káva bez kofeínu ponúka určité zdravotné výhody a môže byť rozumnou voľbou pre tých, ktorí pociťujú nepríjemné účinky stimulácie kofeínom.

Čierny čaj.
Čítajte viac
Prečo piť ČIERNY ČAJ? Okrem iného BOJUJE aj PROTI RAKOVINE!

Piť či nepiť na lačno?

Káva zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, no vedci nezistili, že by spôsobovala tráviace problémy. Preto je pitie nalačno úplne v poriadku. Napriek tomu je dôležité venovať pozornosť tomu, ako telo reaguje. Pri problémoch s trávením po pití kávy nalačno, ale nie pri jej pití s ​​jedlom, je vhodné zvážiť, kedy si dáte lahodný dúšok. Navyše, káva má vplyv na črevá – môže vyvolať pohyb čriev a zrýchliť hrubé črevo.

Dobré jedlo/Popradská
Čítajte viac
Neodolateľné DONUTY S KÁVOVOU POLEVOU sú to pravé jarné pokušenie!

Proti zápalu a na spaľovanie tukov

Čokoládovo - kávové nanuky.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

Kofeín zlepšuje bdelosť, pozornosť a reakčný čas, najmä u jedincov s nedostatkom spánku. Káva je zdrojom antioxidantov bojujúcich proti zápalom a jej pitie pred cvičením napomáha spaľovanie tukov.Okrem toho môže zlepšiť vytrvalostné výkony v športe a svalovú silu.

"Zvyčajná konzumácia kávy je tiež spojená s nižším rizikom kardiovaskulárnej smrti a rôznymi nepriaznivými kardiovaskulárnymi udalosťami, vrátane ischemickej choroby srdca, srdcového zlyhávania a mŕtvice. Účinky kávy na arytmie a hypertenziu sú neutrálne. Konzumácia kávy je taktiež spojená so zlepšením niektorých kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako napríklad cukrovky 2. typu, depresie a obezity. Chronická konzumácia kávy tiež zrejme chráni pred niektorými neurodegeneratívnymi ochoreniami,“ vysvetlil internista. Celkové dôkazy nenaznačujú súvislosť medzi príjmom kávy a rakovinou. Káva však môže urýchliť osteoporózu žien, a keď sa konzumuje v tehotenstve, tak zvyšuje riziko nízkej pôrodnej hmotnosti a predčasného pôrodu.

Čokoládová torta.
Čítajte viac
Neodolateľná TORTA cukrárky Veroniky Bušovej je PLNÁ KÁVY a ČOKOLÁDY

Kapučíno či obyčajné espresso?

Piškótový dezert s likérom a kávou.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

Polyfenoly možno nájsť v mnohých potravinách, vrátane kávy a čaju, ovocia a zeleniny, červeného vína a piva. Kyselina kávová (CA) a kyselina chlorogénová (CGA) sú polyfenoly, o ktorých je dobre známe, že majú antioxidačné a protizápalové účinky.

„Autori úspešne ukázali, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v kávovom nápoji s mliekom. V tomto prípade bola aminokyselina cysteín ​ – nachádzajúca sa v mliečnych výrobkoch – kombinovaná s polyfenolmi CA a CGA – nachádzajúcimi sa v káve. Keď sa polyfenoly CA a CGA skombinovali s aminokyselinami (cysteínmi) nachádzajúcimi sa v mliečnych bielkovinách, ich protizápalové účinky sa posilnili až na 2,5 násobok. A teda konzumácia kávy s mliekom alebo aj kapučína, ako začal páter Marco D'Aviano po epickej bitke pri Viedni už v roku 1683, by mohla byť prospešnejšia ako čistá káva,“ vysvetlil na záver lekár Internej kliniky.

Pre milovníkov kávy sú tu skvelé KÁVOVÉ dezerty z Dobrého jedla. pozrite si v GALÉRII >>>

V Dobrom jedle vždy nájdete chutné recepty a osožné rady:

Ilustračná foto
Čítajte viac
Jablčný ocot ako domáci liek: TOTO sú jeho prospešné účinky pre naše telo!
Dobré jedlo pre Zdravie - bylinky
Čítajte viac
Podcast Dobré jedlo pre Zdravie: Ktoré jarné bylinky vieme využiť pre zdravie aj v kuchyni?
Nepečené kapučíno tortičky.
Čítajte viac
Chystáte sa piecť na VEĽKÚ NOC? Máme bohatú ponuku koláčov!
Čítajte viac
Parádne RAŇAJKY máte hotové hneď: Recept na TRHANEC s kompótom
Torta s bielou čokoládou a orechmi.
Čítajte viac
Cukrárka v LEKÁRSKOM plášti: Slovenská ANESTÉZIOLOGIČKA pečie takéto skvosty

Kategórie