Ilustračné foto.

Kaufland

Separujte použitý kuchynský olej jednoducho a ekologicky

Vďaka pandémii sa doma stravujeme aj varíme viac ako kedykoľvek predtým. A keďže olej je dôležitým pomocníkom pri príprave mäsa či nositeľom chuti v nakladaných pochúťkach, musíme sa po dobrom menu postarať aj o jeho likvidáciu. Ako to spraviť rýchlo, s čistými rukami a navyše ekologicky?

Stačí ho vložiť do zberného kontajnera pri ktorejkoľvek zo 70 predajní Kauflandu a z nebezpečného odpadu sa môže stať bionafta a z prefiltrovaných nečistôt bioplyn. Za celý minulý rok takto pri predajniach reťazca Slováci odovzdali takmer 70 ton použitého kuchynského oleja.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland

Vedú Zvolenčania

Zdá sa, že rady ekológov k použitému oleju si vzali najviac k srdcu obyvatelia menších miest a ich okolia. V januári 2021 sa vyzbieralo pri jednej predajni Kauflandu priemerne takmer 156 kg oleja, ale napríklad takí Zvolenčania odovzdali viac ako dvojnásobok. A za Zvolenom nasledovali 3 ešte menšie mestá. V Bratislave síce mali niektoré predajne plnšie zberné kontajnery, ale za celé mesto nedosiahli úspech Stredoslovákov.

Ako zatočiť s použitým kuchynským olejom

Pri jeho separovaní vás nečaká žiadna špinavá práca. Stačí spraviť 3 jednoduché kroky:

  1.  Olej nechajte vychladnúť.
  2. Vyberte z neho veľké nečistoty, ako sú kosti, kože, ale napríklad strúhanku alebo iné drobné nečistoty cediť nemusíte.
  3. Prelejte olej do plastovej uzatvárateľnej nádoby a keď je plná, môžete ju odovzdať do zberného kontajnera pri Kauflande.

Do jednej nádoby môžete dávať rastlinné oleje aj živočíšne tuky, po varení aj pečení, z nakladanej zeleniny, či syrov. Nádobu vyberajte podľa toho, koľko oleja dokážete vyzbierať. Veľké množstvo prítomného vzduchu totiž spôsobuje jeho rýchlejšiu biodegradáciu a to by bola škoda. Ale ešte väčšia škoda by nastala, keby ste ho vyliali do výlevky. Už 1 deci oleja totiž dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém.

„Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke sa počíta. Preto aj v tomto roku budeme pokračovať v podpore zberu použitého kuchynského oleja komunikáciou s našimi zákazníkmi, ale aj verejnosťou celkovo. Veríme, že je to len otázka zvyku a Slováci sa naučia separovať olej rovnako, ako to robia pri plastových obaloch alebo papieri,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland