Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Upozornil na nej aj magazín Zdravie.

Vedeli ste?

Rimania si jej zväzkami šľahali boľavé kĺby, gazdovia ju dávali do jedla dobytku, pretože sa verilo, že dokáže odohnať zlých duchov. Obdobne sa zakopávala na rohoch polí, aby sa úroda chránila pred vtáctvom a škodlivým hmyzom. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze, tkanín a následne odevov. Tkanina z nej bola dokonca odolnejšia ako tá z konope, jemnejšia ako z bavlny a hriala viac než vlna.

Žihľava je mimoriadne zdravá burinka, ak ju zbavíte pŕhlenia.
Žihľava je mimoriadne zdravá burinka, ak ju zbavíte pŕhlenia.
Zdroj: Shutterstock

Viete o čom, že žihľavový čaj dokáže znížiť príznaky PMS? Žihľava je však aj skvelá pri znižovaní krvného tlaku.

Vhodná aj počas diéty?

Táto krásne zelená bylina v sebe skrýva nesmiernu liečivú aj dietetickú hodnotu. Jej listy obsahujú množstvo rozličných minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, magnézium či železo. Taktiež nesmieme zabudnúť na vitamíny skupiny B2, K, C, karotén, organické kyseliny, silicu a triesloviny. Táto rastlina pôsobí tonizujúco, podporuje látkovú premenu a fyziologické funkcie organizmu.

Pomáha pri rekonvalescencii, nedostatku vitamínov či minerálnych látok. Pôsobí močopudne, pomáha pri CUKROVKE, podporuje činnosť žliaz s vnútornou či vonkajšou sekréciou, podporuje tvorbu krvi. Má významný liečivý účinok pri nadmernom fyzickom či psychickom zaťažení, v tehotenstve, vývine organizmu v detstve a puberte. Žihľavový čaj podporuje činnosť obličiek a vylučovanie vody z organizmu. Žihľava obsahuje glukokiníny, ktoré vyvolávajú zníženie hladiny cukru v krvi.

Torta s jahodami.
Čítajte viac
Najlepšie JAHODOVÉ KOLÁČE: Báječné RECEPTY z Dobrého jedla, ktoré vyťahujeme každú sezónu!

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>