Ilustračné foto.

Kaufland

Pri príprave štedrovečerného menu majte poruke aj nádobu na použitý olej

Ak je súčasťou vášho sviatočného menu čokoľvek pripravované na množstve oleja, máme pre vás užitočnú radu.

Vychladnutý olej určite nevylievajte do odtoku. Už 1 deci oleja totiž dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém. Ekologicky ho zlikvidujete, ak ho v malej plastovej fľaške vložíte do zberného kontajnera pri Kauflande.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland

Zberné nádoby na použitý kuchynský olej sa od konca novembra nachádzajú pri každej zo 70 predajní Kauflandu po celom Slovensku. Preto už pri žiadnom upratovaní kuchyne po príprave sviatočného menu, alebo v bežný deň nemusíte premýšľať, ako sa správne postarať o olej, čo zostane v panvici či vo fritéze.

Ako na to?

  • Z vychladnutého oleja vyberte veľké zvyšky jedál, ako sú kosti a kože. Drobné nečistoty, ako napr. strúhanka po vyprážaní, môžu v oleji zostať.
  • Vychladnutý, čiastočne vyčistený olej vlejte ideálne do čistej, suchej, uzatvárateľnej plastovej nádoby. Nádobu vyberajte podľa toho, koľko oleja viete vyzbierať. Pri nevhodnej veľkosti fľaše prichádza pre veľké množstvo prítomného vzduchu k jeho rýchlejšej biodegradácii.
  • Do jednej nádoby môžete zbierať všetky druhy rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Výpek a šťava z mäsa tiež nie sú prekážkou.
  •  Pridajte aj olejový nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, syrov či konzervovaných rýb.
  •  Určite tam však nevlievajte vodu, víno, kečup z jedla, či saponát.

Keď teda po sviatkoch pôjdete na ďalší nákup potravín, vyzbieraný olej môžete hneď vložiť do zbernej nádoby pri Kauflande. Prispejete tak k ochrane životného prostredia a navyše ešte poslúži na dobré účely. Z jedného kilogramu použitého kuchynského oleja sa dá vyrobiť približne 0,95 kilogramu bionafty, označovanej ako MERO, a z kuchynského odpadu, ktorý zostane po filtrácii oleja u spracovateľa, sa zase v bioplynových staniciach vyrobí bioplyn, z ktorého vzniká elektrická energia a teplo.

Správať sa ekologicky aj pri varení jednoducho má zmysel.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland