Nikdy nejedzte VEĽA HÚB na jedno posedenie!

Nikdy nejedzte VEĽA HÚB na jedno posedenie!

Ste hubami priam posadnutí? Tešíte sa na každé daždivé obdobie, aby ste mohli ísť hľadať svoje pochúťky do lesa? Aj keď sú huby plné vlákniny a antioxidantov, jesť ich príliš veľa na posedenie nám môže spôsobiť zdravotné problémy. Všetky potraviny, vrátane húb, by mali byť konzumované s mierou.

Pokiaľ sa prejedáme jedného druhu jedla, budú nám chýbať živiny z iných surovín. Človek by sa mal usilovať naložiť si na tanier kombináciu všetkých možných druhov potravín na dosiahnutie optimálnej stravy.

Čítajte viac
Sušené huby: Kam tieto lesné poklady na zimu uložiť?

Kalórie v hubách
Je ťažké prekonať kalorické obmedzenia s hubami. Huby sú totiž skoro nekalorické jedlo. Obsahujú iba 15 kalórií na jednu šálku. Za predpokladu, že priemerná strava za deň obsahuje 2000 kalórií, museli by ste ich skonzumovať viac než 133 šálok! Pokiaľ vám bude niekto tvrdiť, že priberá z húb, je veľký klamár.

Sacharidy v hubách
Jedna porcia húb obsahuje približne 2 g sacharidov. To je ekvivalentné množstvo sacharidov v pohári vína alebo porcie dusenej brokolice. Avšak, 1 g sacharidov obsiahnutých v hubách obsahuje aj podstatnú vlákninu.

Pokiaľ sa prejedáme jedného druhu jedla, budú nám chýbať živiny...
Pokiaľ sa prejedáme jedného druhu jedla, budú nám chýbať živiny...
Zdroj: Shutterstock

Huby ako zdroj bielkovín
Huby obsahujú 2 g bielkovín na šálku. Jedná sa o relatívne malé množstvo bielkovín. Ak by ste chceli s hubami diétovať, vášmu telu by ste tým veľmi ublížili. Nikdy neschudnete pokiaľ prestanete konzumovať bielkoviny a tuky, ktoré sú stavebné látky vašich svalov. Navyše, náš mozog je od tukov doslova závislý a bez nich správne nefunguje.

Prečo sa neprejedať (ani hubami)?
Či už ste jedli príliš veľa húb, zemiakové lupienky alebo iné jedlo, zdroj problému nie je nevyhnutne samotný pokrm. Jedlo je dnes tak vysoko spracované, že ľudia sa stávajú závislými na chemických zlúčeninách plných soli a cukru. Aj keď huby neobsahujú cukor, ani soľ (ak nie sú z konzervy), môže byť ich nadmerná konzumácia príčinou impulzívneho jedenia.