objednať časopis
všetky kategórie

Hoci november nie je ideálny mesiac na zber byliniek, predsa len sa nájdu také, ktoré rozhodne stoja zato!

Praktické rady priniesol portál Záhradkár.

Korene z týchto rastlín sa oplatí uchovať

Archangelika lekárska sa kedysi používala ako ochranná rastlina pred urieknutím v kadidle, niekde sa vkladala do rohov domov.
Archangelika lekárska sa kedysi používala ako ochranná rastlina pred urieknutím v kadidle, niekde sa vkladala do rohov domov.
Zdroj: Shutterstock
Šalviový čaj
Čítajte viac
PROTI KAŠĽU pomôžu najviac tieto BYLINKY: Pripravte liečivý čaj!
  • Ibiš lekársky: Korene nazbierané v novembri sa očistia a rýchlo usušia. Pôsobí pri zápaloch, pomáha pri odkašliavaní či angíne. Ibiš je chránený, preto jeho koreň vo voľnej prírode určite nevykopávajte.
  • Archangelika lekárska: Sušená je vhodná na prípravu čaju. Podobne ako plody, aj koreň pomáha zmierniť plynatosť a kŕče pri trávení, podporuje tvorbu moču a je prevenciou pri vzniku močových kameňov, má protizápalové účinky a upokojuje podráždený žalúdok. Vyrobiť si z nich môžete aj domáci bylinný likér.
  • Čakanka obyčajná: Má mierne laxatívne účinky, koreň podporuje látkovú výmenu a funkciu pečene, pôsobí priaznivo na tvorbu a vylučovanie žlče, používa sa pri žalúdočných ťažkostiach a zápche, pôsobí v tráviacej sústave protizápalovo. Môžete odvar z koreňa použiť ako obklad na kĺby, ekzémy, vredy či vyrážky. Z koreňa sa vyrába aj nápoj, ktorý nahrádza kávu.

A ktoré novembrové plody sú hotové poklady? Čítajte ďalej >>>