V slovenskej kuchyni nehrajú knedle prvé husle tak ako v českej či bavorskej, no medzi prílohami majú i na našich stoloch svoje stále miesto. Okrem klasickej knedle z kysnutého cesta, stoja za pokus aj žemľové alebo zemiakové. Ich príprava nie je až taká náročná ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Niečo o surovinách

  • Najvhodnejšia je hrubá múka, knedle z hladkej múky sa rozvárajú a sú slizké.
  • Pečivo do žemľových knedlí je najlepšie, ak má jeden alebo dva dni. Knedle z čerstvého pečiva nedržia dobre tvar a drobia sa.
  • Vajcia sa obvykle pridávajú celé, ale ak vám ostali iba žĺtky, pokojne ich použite.
  • Namiesto mlieka sa môže do knedlí pridať aj perlivá voda.

Ako na cesto

  1. Pri príprave cesta najprv rozšľahajte vajcia v tekutine a postupne pridávajte ostatné sypké, resp. tuhé suroviny. Cesto vypracujte vareškou alebo rukami tak, aby sa nelepilo na steny nádoby.
  2. Hotové cesto nechajte prikryté utierkou odpočinúť. Pri príprave knedlí zo žemľového cesta pracujte navlhčenými rukami, knedle zo zemiakového cesta alebo z múky fo
  3. Na varenie knedlí je najvhodnejší široký veľký hrniec, v ktorom knedle môžu voľne plávať. Ak nemajú dostatok priestoru pri varení, strácajú kyprosť.
  4. Pripravené knedle vkladajte do vriacej vody. Hneď na začiatku varenia ich opatrne premiešajte vareškou, aby sa neprichytili na dno hrnca. 
  5. Knedle varte na miernom plameni neprikryté alebo len čiastočne prikryté, 15 až 30 minút, podľa druhu cesta a veľkosti. Voda v ktorej sa knedle varia, musí stále vrieť. Dobre uvarené knedle vyplávajú na povrch, neuvarené sa držia pri dne. Plávajúce knedle nechajte ešte 2 až 3 minúty povariť.