objednať časopis
všetky kategórie

Myslíte si, že keď si doprajete veľa ovocia a zeleniny, stravujete sa diétne? O mnohých ste ani nevedeli, že pri chudnutí by ste sa ich mali vyvarovať.

Ak sa rozhodnete trochu zhodiť, asi si dávate pozor na kalorický príjem. Ako uvádza portál Zdravie.sk, medzi najkalorickejšie potraviny patria tie, ktoré by si ten, kto sa snaží schudnúť, ani vo sne nenasrevíroval. Napríklad oleje, masti, maslá, margaríny, majonézy, pečivo, čokolády, syry, čipsy, klobásy, šľahačka či silný alkohol. Ale tiež rôzne orechy, ak si ich však doprajete v malom množstve, sú zdraviu prospešné.

Každý z nás má svoj vlastný kalorický výdaj závisiaci od nášho základného metabolizmu. To je počet kalórií spálených našim telom za 24 hodín v pokoji a nášho energetického výdaja. Je to značne individuálne. Dve ženy v rovnakom veku, rovnakej výšky a rovnakej hmotnosti, s rovnakou fyzickou aktivitou, nemusia nevyhnutne spáliť rovnaký počet kalórií za deň! 

Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) by muži mali denne prijať v priemere 2500 kcal (10 500 kJ) a ženy 2000 kcal (8400 kJ). 

Niektoré potraviny majú síce vysoký obsah kalórií, ale sú veľmi dobré pre naše zdravie a možno ich konzumovať ako súčasť vyváženej a diétnej stravy. Ide najmä o rastlinné oleje - olivový, orechový alebo repkový olej, orechy - vlašské , lieskové , mandle atď., strukoviny (šošovica, cícer, hrach atď.) a mastné ryby (makrela, sleď , losos, sardinky...). Telo potrebuje k životu kalórie, rovnako ako potrebuje dobré tuky . Čo je skutočne potrebné obmedziť, sú vysokokalorické potraviny ako sladkosti, pečivo, údeniny, tučné syry a tučné mäso. Neplatí to ale pre všetky kalorické potraviny! 

Prekvapí vás, ktoré ovocie a zelenina má NAJVIAC kalórií >>>

Kategórie