f

Shutterstock

Aký je vlastne rozdiel medzi bielym a červeným GREPOM?

Červený a žltý grapefruit, často nazývaný aj biely grapefruit, sú úzko spojené odrody toho istého citrusového plodu Citrus paradisi.

Je to hybrid medzi rôznymi druhmi pomelo a  pomarančovníka, ktorý bol pôvodne vyvinutý v Barbadose. Grapefruit sa pestuje a charakterizuje ako veľké ovocie s pikantnou a mierne horkou chuťou.

Vitamín A
Najväčší rozdiel medzi bielym a červeným grapefruitom je v obsahu vitamínu A. Červený grep má významne vyššie hladiny tejto živiny. Jedna porcia červeného grepu poskytuje cca 2 645 medzinárodných jednotiek alebo 50 percent denného odporúčaného príjmu vitamínu A, v porovnaní s bielym, ktorý ponúka len 2 percentá tohto množstva.

Doprajte si sladučké raňajky. Táto bublanina vaše diétne snahy nezmarí.
Čítajte viac
Najjednoduchší koláč na svete: Šup doň milované ovocie ZO ZÁHRADY!
d
Zdroj: Shutterstock

Vitamín C a draslík
Aj keď červené a biele grapefruity sa výrazne líšia v množstve niektorých živín, v iných prípadoch sú si v podstate ekvivalentné. Všetky odrody grapefruitu majú vysoký obsah vitamínu C a je tu iba veľmi malý rozdiel medzi nimi, čo sa týka tejto živiny. Jedna porcia grapefruitu poskytuje asi 70 mg alebo 120 percent dennej spotreby vitamínu C. Červený aj biely grep tiež obsahuje približne rovnaké množstvo draslíka, jedna porcia má asi 300 mg alebo 15 percent odporúčaného denného príjmu.