Neuveríte, koľko vitamínov má klasické maslo

profimedia

Neuveríte, koľko vitamínov má klasické maslo

maslo

Zrejme si myslíte, že získať vitamíny z potraviny ako je maslo je ten posledný zdravý zdroj, kde by ste ich hľadali. Sme naočkovaní, aby sme si mysleli, že maslo nemá žiadne pozitívne vlastnosti. Maslo nedodáva vareným jedlám alebo zelenine iba lepšiu chuť. Spolu s tukom a minerálnymi látkami, obsahuje aj dôležité vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie.

Vitamín A
Je nevyhnutný pre zdravé zuby, kožu, tkanivá, kosti, oči a dýchanie. Takmer každá telesná funkcia vyžaduje vitamín A. Vitamín A je tiež silný antioxidant, ktorý pomáha bojovať s mnohými chorobami, vrátane rakoviny. Nízky príjem vitamínu A je spojený so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny krčka maternice. Ak budete jesť maslo, budete prispievať do vášho príjmu vitamínu A podstaným množstvom. Jedna polievková lyžica masla obsahuje 350 IU vitamínu A, alebo 7 percent odporúčanej dennej hodnoty. 

Vitamín E
Je ďalší antioxidant, ktorý pracuje spolu s vitamínom A na odrážaní poškodenia buniek v tele. Vitamín E sa podieľa na zdraví očí, srdca a mozgu. Množstvo vitamínu E v 1 polievkovej lyžici masla je 0,3 mg alebo 2 percentá odporúčanej dennej dávky. Jedna z výhod vitamínu E z masla je, že vyžaduje tuky v zažívacom trakte, čo znamená, že vitamín E v masle sa ľahko vstrebáva do systému.

Vitamín K
Nedostáva sa mu toľko ocenení a vyznamenaní, ktoré by si zaslúžil. Veľká úloha vitamínu K je zabezpečiť správne zrážanie krvi. Ak by to tak nebolo, vykrvácali by sme. Podieľa sa aj na zdravom vývoji kostí, rovnako ako pri ochrane buniek v tele. Jedna polievková lyžica masla obsahuje 1 percento z odporúčaného denného príjmu.

Vitamíny B
Jedna polievková lyžica masla obsahuje stopové množstvo rôznych vitamínov B, ako je napríklad kyselina listová, vitamín B12, kyselina pantoténová, tiamín, riboflavín a niacín. B vitamíny pomáhajú pri metabolizme, previesť potravu na energiu. Tiež sú dôležité pre produkciu červených krviniek.

Foto: profimedia